Věk je jen číslo. Toto místo je plné inspirací, jak “zastavit čas”… Jak se cítit a vypadat stále mladě.


Jezte dobře – Předsevzetí pro nový rok

16. leden 2018   Stella Vaicenbacherová   komentáře (0)   2 minuty čtení

Tým 5P medicine Vám přeje hezký, zdravý a šťastný nový rok 2018.

Určitá jídla mohou mít pozitivní efekt na naši náladu. Tyto jídla mohou zlepšit naši náladu, snížit citlivost na stres, oživit vás, zahnat ospalost – použijte tyto znalosti pro úspěšný start do nového roku.

Jezte dobře – Předsevzetí pro nový rokJezte dobře – Předsevzetí pro nový rok

Vybrané živiny obsažené v jídle jsou zodpovědné za dobrou náladu. Po těchto jídlech se cítíte dobře, uklidní vás, vytváří pocit jistoty a vřelosti a zbaví vás únavy. Určité živiny jsou zodpovědné za tyto efekty.

Hlavní látkou je neurotransmiter serotonin. Serotonin je produkován mozkem a jeho dostatečná hladina způsobí, že se cítíme dobře. Jelikož serotonin, který konzumujeme v jídle, se nemůže dostat z krve do mozku, musíme pro jeho vyššá tvorbu poskytnout mozku živiny, které potřebuje pro novotvorbu serotoninu.

Tvorba serotoninu může být zvýšena konzumací jídel obsahujících bílkovinotvorný blokátor tryptophan. Tryptophan se jako prekurzor serotoninu v mozku mění v serotonin. Tryptophan, která se mimo potravin níže uvedených, nachází také v kakaovém prášku a v bílkovině oříšků, masarybách. Také vitamíny B, C, magnesium, zinekželezo napomáhají v tvorbě serotoninu.

 

Jídla s velice vysokým obsah tryptophanu:

Luštěniny: zelený hrášek, fazole, fazole garbanzo, čočka, sójové boby

Ryby: tuňák, makrela, losos, platýs, treska, pstruh

Obiloviny: otruby, oves, ciroku, špaldová mouka, pohanka

Semínka a ořechy: mandle, vlašské ořechy, lískové ořechy, podzemnice olejná, kešu

Maso a masné výrobky: vepřové, šunka (vařená), kuře, hovězí, uzené vepřové kotlety, králík, husa

 

Určitá jídla souvisí se šťastnými vzpomínkami, jejichž podkladem jsou při jídle vytvářené pozitivní pocity. Velice důležité je také to, jak jídlo voní, chutná a jaké pocity vyvolává při konzumaci. Jako například zmrzlina, která příjemně taje v ústech...

 

Znáte svá jídla, po kterých se cítíte dobře?

Ne všechna uvedená jídla jsou pro Vás nezbytně vhodná. Pokud máte zpožděnou potravinovou alergii neboli potravinovou intoleranci, některá z těchto jídel vám mohou způsobit žaludeční nevolnost, bolest hlavy i další, často nespecifické problémy, místo toho abyste se cítili lépe. Nechte si proto udělat test potravinových intolerancí a zjistěte, které potraviny jsou preferované vaším tělem.

Článek byl vytvořený ve spolupráci s týmem ImuPro Německo.

Doporučujeme

# *serotonin *imupro *2018


Hodnocení

Zatím nikdo nehodnotil


Přidat komentář (0)

Čtěte také...

Epigenomické tetsy

Kolorektální karcinom (CRC) je druhou nejčastější příčinou úmrtí na rakovinu. Více než 230.000 lidí v Evropě zemře na tuto nemoc každý rok. Kolorektální karcinom je však léčitelný, pokud je diagnostikován včas. Preventivní screening CRC je doporučen pro jednotlivce nad 50 let, ale je vhodné proveden…Vložit komentář

Napsat komentář
Jméno:
E-mail:
Web:


Komentáře

Na tento příspěvek zatím nikdo nereagoval! Buďte první!